загрузка...

Поиск по сайту

История Приазовья

Статьи по истории

Эссе по истории

Антиквариат

Литература

Сообщения история

География

Доклады ОБЖ

Биология

Физика и астрономия

Повідомлення «Театр корифеїв»

Це назва першого в Україні професійного україномовного театру. Він був заснований у другій половині 19 століття в сучасному місті Кропивницький. Звичайно, театри та театральні трупи в Україні були й до того. Але ж вони або грали вистави російською мовою або ж мали відтінок аматорського театру.

У 1882 році, незважаючи на утиски української мови, української книги та преси з боку імперської влади, унікально талановитий режисер, актор та письменник Марко Кропивницький засновує у провінції театр українською мовою. Це відбулося у місті Єлісаветград, яке тепер носить назву на честь Марка Кропивницького. Щоб трупа могла грати українською мовою, Марко Кропивницький пішов на угоду – кожна українська вистава мала російський дубль, який актори грали перед українською виставою. Після цього МВД імперії дало згоду на роботу театру.

Зірками театру були актори Марія Заньковецька, Микола Садовський, Марія Садовська, Панас Саксаганський. Саме завдяки їм – корифеям театру, колектив Кропивницького був названий театром корифеїв. А найвідоміші вистави – «Запорожець за Дунаєм» по Гулаку-Артемовському, «Наталка Полтавка» по Котляревському, «Енеїда» по Котляревському, «За двома зайцями» по Старицькому, трагедія «Катерина» за поемою Шевченка, трагедія «Наймичка» по Шевченку, «Шельменко-денщик» за Квіткою-Основяненком.

Навіть імператор Олександр Третій одного разу відвідав виставу театру корифеїв – на гастролях у Петербурзі. Після цього Марко Кропивницький отримав запрошення перейти разом із «корифеями» працювати до імператорського театру. Але відхилив його.

Театр корифеїв пережив свого батька – Марка Кропивницького та існував до Першої світової війни

Загрузка...